Kumimaalispray RUBBERcomp Musta matta 400ml

synteettinen kumipinnoite

Tuotekoodi: M191210
Hinta alv 25,5%
15,08 €
  • +6 kpl 12,80 €
Saatavuus: Tuotetta varastossa

RUBBERcomp® synteettinen kumipinnoite on monikäyttöinen, ilmakuivava erikoiskumipinnoite. Se on helppo levittää kastamalla, pensselillä tai ruiskuttamalla. Se suojaa käsiteltävän pinnnan kosteutta, happoja, kulumista ja korroosiota vastaan. RUBBERcomp® pinnoite on antistaattinen, joustava ja muodostaa ei-liukkaan, pitävän kalvon. RUBBERcomp® pysyy joustavana koko elinikänsä eikä halkea tai haurastu edes äärimmäisissä sääolosuhteissa. Pinnoite on testattu ja toimii lämpötiloissa -30°C - + 90°C. Riittävän paksu kumimaalikerros on helppo poistaa vetämällä. Riittävä kerrospaksuus saavutetaan noin neljällä kerroksella.

KÄYTTÖKOHTEET JA -EDUT
Metalli: parantunut kulutuskestävyys, korroosiosuoja, tärinän
vaimennus, meluntorjunta, sähköeristykset
Puu: estää veden tunkeutumisen puuhun ja pinnan halkeamisen.
Lasi: parantaa iskunkestävyyttä ja estää sirpaleiden leviämisen
Tekstiilit ja köydet: suojaa pinnan, estää veden tunkeutumisen, muodostaa homesuojan ja suojaa kulumiselta .
Kumi ja muovi: muodostaa joustavan, naarmuuntumattoman kerroksen.
Paperi ja pahvi: Tekee pinnasta säänkestävän ja repäisyn kestävän kerroksen

KUIVUMINEN
Kuivumisaika: (20°C, 50 % suhteellinen ilmankosteus):
Pölykuiva: noin 10-20 minuuttia / kerros
Kosketuskuiva: noin 30-60 minuuttia / kerros
Läpikuiva: 4-8 tunnin kuluttua
Lopullinen kovuus: noin 2 vuorokautta
Viileissä lämpötiloissa kuivumisajat voivat olla pidemmät.

KÄYTTÖOHJEET :
Puhdista pinta öljystä, rasvasta, liasta, vahasta ja irtoruosteesta. Mikäli pinta on ennestään maalattu, varmista kumimaalin soveltuvuus koemaalaamalla. Kumimaali saattaa reagoida 1-komponenttimaalilla käsiteltyjen pintojen kanssa. Sekoita hyvin ennen käyttöä. Spraymaalauksessa tarvitaan useita kerroksia riittävän kalvon paksuuden aikaan saamiseksi. Anna edellisen kerroksen kuivua 10-20 minuuttia maalauskertojen välillä, kunnes pinta on pölykuiva. Huomaa, että kerroksen kuivumisaika pitenee kalvon paksuuden kasvaessa. Puhdista suutin aina maalauskertojen välillä ja käytön jälkeen kääntämällä purkki ylösalaisin ja suihkuta
kunnes vain ponneainetta tulee ulos suuttimesta. Tarkista aina suuttimen puhdistuksen jälkeen, ettei ulostuloaukon ympärille jää maalia. Puhdista suutin tarvittaessa rätillä.

EU VOC-PITOISUUS: IIB (e), VOC max. 840g / l (2010), VOC 614g /l

VARASTOINTI:
36 kuukautta
(+10 ° – + 25° C, suhteellinen ilmankosteus enintään 60%)





Käyttöturvallisuustiedote